​​​
  1. ICC Under 19 World Cup 2018 schedule, India squad, teams, fixtures, timetable; all you need to know

ICC Under 19 World Cup 2018 schedule, India squad, teams, fixtures, timetable; all you need to know

ICC Under 19 World Cup 2018: In this year's edition, the Indian cricket team will be led by Mumbai's teenage sensation Prithvi Shaw, who will also be the main attraction of the tournament. Here is the schedule, teams, fixtures, time table and all you need to know.

By: | New Delhi | Updated: January 12, 2018 12:58 PM
icc u19 world cup, icc u19 world cup 2018, icc u19 world cup schedule, icc u19 world cup 2018 schedule, icc under 19 world cup 2018 india squad, icc under 19 world cup 2018 schedule, icc under 19 world cup 2018 groups, icc under 19 world cup 2018 india squads, icc under 19 world cup 2018 live telecast, icc under 19 world cup 2018 squads, icc under 19 world cup 2018 player list, icc under 19 world cup 2018 teams, icc under 19 world cup 2018 fixtures, icc under 19 world cup 2018 matches, icc under 19 world cup 2018 live streaming ICC Under 19 World Cup: All the captains posing for a selfie. (Source: ICC)

The ICC Under 19 World Cup featuring the future stars from cricketing nations taking on each other, will start from January 13. In the opening match of the tournament, Pakistan U-19 will take on Afghanistan U-19 in New Zealand’s Whangarei and the final will be played on February 3 at Mount Maunganui. Over the years, U19 World Cup has served as the perfect platform for youngsters to showcase their talent and break into the senior team. From South Africa’s Graeme Smith to India’s Virat Kohli, many Under-19 stars have gone on to become legends for their respective nations.

In this year’s edition, the Indian cricket team will be led by Mumbai’s teenage sensation Prithvi Shaw, who will also be the main attraction of the tournament. Apart from him, the other key players to keep an eye on will be Windies’ Kirstan Kallicharan, New Zealand’s Rachin Ravindra, England’s Will Jacks, Sri Lanka’s ambidextrous skipper Kamindu Mendis, Afghanistan’s Mujeeb Zadran and Australia’ Jason Sangha. In the last edition, Windies defeated Team India led by Ishan Kishan to lift the trophy.

Here are Under 19 World Cup 2018 groups:

Group A
Kenya, South Africa, New Zealand, Windies

Group B
Australia, India, Papua New Guinea, Zimbabwe

Group C
Bangladesh, Canada, England, Namibia

Group D
Afghanistan, Ireland, Pakistan, Sri Lanka

Here is Under 19 World Cup 2018 Indian squad and other teams:

India: Prithvi Shaw(C), Shubman Gill, Aryan Juyal, Abhishek Sharma, Arshdeep Singh, Harvik Desai, Manjot Kalra, Kamlesh Nagarkoti, Pankaj Yadav, Riyan Parag, Ishan Porel, Himanshu Rana, Anukul Roy, Shivam Mavi, Shiva Singh

Windies: Emmanuel Stewart(C), Ronaldo Alimohamed, Alick Athanaze, Cephas Cooper, Jarion Hoyte, Kirstan Kallicharan, Kimani Melius, Ashmead Nedd, Kian Pemberton, Raymond Perez, Joshua Persaud, Jeavor Royal, Keagan Simmons, Bhaskar Yadram, Nyeem Young

New Zealand: Kaylum Boshier (C), Finn Allen, Jakob Bhula, Max Chu, Katene Clarke, Matthew Fisher, Luke Georgeson, Ben Lockrose, Callum McLachlan, Felix Murray, Dale Phillips, Rachin Ravindra, Sandeep Patel, Connor Sullivan, Todd Watson

South Africa: Raynard van Tonder(C), Matthew Breetzke, Gerald Coetzee, Jade de Klerk, Jean du Plessis, Fraser Jones, Wandile Makwetu, Akhona Mnyaka,Andile Mokgakane, Kgaudisa Molefe, Jason Niemand, Thando Ntini, Jiveshan Pillay, Hermann Rolfes, Kenan Smith

Australia: Jason Sangha(C), Will Sutherland, Xavier Bartlett, Max Bryant, Jack Edwards, Zak Evans, Jarrod Freeman, Ryan Hadley,Baxter J Holt, Nathan McSweeney, Jonathan Merlo, Lloyd Pope, Jason Ralston,Param Uppal, Austin Waugh

Zimbabwe: Liam Roche(C), Robert Chimhinya, Jonathan Connolly, Gregory Dollar, Alistair Frost, Taun Harrison, Wesley Madhevere, Tanunurwa Makoni, Donald Mlambo, Dion Myers, Tinashe Nenhunzi, Nkosilatu Nunu, Kieran Robinson, Jayden Schadendorf, Milton Shumba

Bangladesh: Saif Hassan(C), Afif Hossain,Aminul Islam, Hasan Mahmud, Mahidul Islam Ankon,Mohammad Naim, Mohammad Rakib, Nayeem Hasan,Pinak Ghosh, Qazi Onik,Robiul Haque,Roni Hossen, Shakil Hossain, Tipu Sultan, Towhid Hridoy, Zakir Hasan

England: Harry Brook(C),Ethan Bamber, Liam Banks, Tom Banton,Jack Davies,Adam Finch,Luke Hollman, Will Jacks,Tom Lammonby, Dillon Pennington,Savin Perera,Tom Scriven, Prem Sisodiya, Finlay Trenouth, Roman Walker

Ireland: Ian Anders(C), Aaron Cawley, Varun Chopra, Mark Donegan, Jonathan Garth, Jamie Grassi, Reece Kelly, Graham Kennedy, Joshua Little, Sam Murphy, Max Neville, Neil Rock, Harry Tector, Harry Tector, Andrew Vincent

Pakistan: Hasan Khan(C), Rohail Nazir, Mohammad Ali Khan, Ali Zaryab, Ammad Alam, Arshad Iqbal, Imran Shah, Mohammad Taha, Muhammad Mohsin Khan, Muhammad Musa, Muhammad Zaid, Munir Riaz, Saad Khan, Shaheen Afridi, Suleman Shafqat

Sri Lanka: Kamindu Mendis(C), Krishan Arachchige, Ashen Bandara, Hasitha Boyagoda, Jehan Daniel, Nishan Madushka, Nuwanidu Fernando, Santhush Gunathilaka, Praveen Jayawickrama, Dhananjaya Lakshan, Nipun Malinga, Kalana Perera, Nipun Dananjaya, Thisaru Rashmika, Haren Buddila

Kenya: Maxwel Ager (C), Sachin Bhudia, Abhishekh Chidambaran, Aveet Desai, Jay Doshi, Aman Gandhi, Ankit Hirani, Jasraj Kundi, Jayant Mepani, Dennis Musyoka, Gerard Mwendwa, Thomas Ochieng, Sukhdeep Singh, Sidhart Vasudev, Rene Were

Afghanistan: Naveen-ul-Haq(C), Azmatullah Omarzai, Bahir Shah, Darwish Rasooli, Ibrahim Zadran, Ikram Ali Khil, Mujeeb Zadran, Nisar Wahdat,Qais Ahmad,Rahmanullah Gurbaz, Tariq Stanikzai, Wafadar, Waqarullah Ishaq, Yousuf Zazai, Zahir Khan

Namibia: Lohan Louwrens(C), Henry Brink, Petrus Burger, Jan-Izak de Villiers,Shaun Fouche, Jurgen Linde,Nicol Loftie-Eaton,Gerhard Lottering, Dewald Nel,Mauritius Ngupita, Ben Shikongo, Floris Steenkamp, Erich van Mollendorf, Eben van Wyk

Canada: Arslan Khan(C), Akash Gill, Tiaan Pretorius, Ashtan Deosammy, Arshdeep Dhaliwal, Faisal Jamkhandi,Rishiv Joshi,Emanuel Khokhar,Kavian Naress, Aran Pathmanathan,Pranav Sharma,Rommel Shahzad,Krishen Samuel,Randhir Sandhu,Kevin Singh

Papua New Guinea: Vagi Karaho (C), James Tau, Daure Aiga, Boge Arua, Sinaka Arua, Simon Atai, Eisa Eka, Semo Kamea, Igo Mahuru, Leke Morea, Toa Nou, Nou Rarua, Ovia Sam, Kevau Tau, Heagi Toua

Here is ICC U19 World Cup 2018 schedule and fixtures:

January 13, Saturday, Match 1

Pakistan U-19 vs Afghanistan U-19, Group D

Cobham Oval, Whangarei, 03:00 AM IST

January 13, Saturday, Match 2

Zimbabwe U-19 vs Papua New Guinea U-19, Group B

Lincoln No 3, Lincoln, 03:00 AM IST

January 13, Saturday, Match 3

Bangladesh U-19 vs Namibia U-19, Group C

Bert Sutcliffe Oval, Lincoln, 03:00 AM IST

January 13, Saturday, Match 4

New Zealand U-19 vs West Indies U-19, Group A

Bay Oval, Mount Maunganui, 06:30 AM IST

January 14, Sunday, Match 5

Sri Lanka U-19 vs Ireland U-19, Group D

Cobham Oval, Whangarei, 03:00 AM IST

January 14, Sunday, Match 6

South Africa U-19 vs Kenya U-19, Group A

Lincoln No 3, Lincoln, 03:00 AM IST

January 14, Sunday, Match 7

India U-19 vs Australia U-19, Group B

Bay Oval, Mount Maunganui, 06:30 AM IST

January 15, Monday, Match 8

Bangladesh U-19 vs Canada U-19, Group C

Bert Sutcliffe Oval, Lincoln 03:00 AM IST

January 15, Monday, Match 9

England U-19 vs Namibia U-19, Group C

Queenstown Events Centre, Queenstown, 03:00 AM IST

January 16, Tuesday, Match 10

Pakistan U-19 vs Ireland U-19, Group D

Cobham Oval, Whangarei, 03:00 AM IST

January 16, Tuesday, Match 11

India U-19 vs Papua New Guinea U-19, Group B

Bay Oval, Mount Maunganui 06:30 AM IST

January 17, Wednesday, Match 12

Sri Lanka U-19 vs Afghanistan U-19, Group D

Cobham Oval, Whangarei, 03:00 AM IST

January 17, Wednesday, Match 13

Zimbabwe U-19 vs Australia U-19, Group B

Lincoln No 3, Lincoln, 03:00 AM IST

January 17, Wednesday, Match 14

New Zealand U-19 vs Kenya U-19, Group A

Hagley Oval, Christchurch, 03:00 AM IST

January 17, Wednesday, Match 15

Windies U-19 vs South Africa U-19, Group A

Bay Oval, Mount Maunganui, 06:30 AM IST

January 18, Thursday, Match 16

Namibia U-19 vs Canada U-19, Group C

Bert Sutcliffe Oval, Lincoln, 3:00 AM IST

January 18, Thursday, Match 17

Bangladesh U-19 vs England U-19, Group C

Queenstown Events Centre, Queenstown, 03:00 AM IST

January 19, Friday, Match 18

Sri Lanka U-19 vs Pakistan U-19, Group D

Cobham Oval, Whangarei, 03:00 AM IST

January 19, Friday, Match 19

Australia U-19 vs Papua New Guinea U-19, Group B

Lincoln No 3, Lincoln, 03:00 AM IST

January 19, Friday, Match 20

India U-19 vs Zimbabwe U-19, Group B

Bay Oval, Mount Maunganui, 06:30 AM IST

January 20, Saturday, Match 21

Afghanistan U-19 vs Ireland U-19, Group D

Cobham Oval, Whangarei, 03:00 AM IST

January 20, Saturday, Match 22

West Indies U-19 vs Kenya U-19, Group A

Lincoln No 3, Lincoln, 03:00 AM IST

January 20, Saturday, Match 23

England U-19 vs Canada U-19, Group C

Queenstown Events Centre, Queenstown, 3:00 AM IST

January 20, Saturday, Match 24

New Zealand U-19 vs South Africa U-19, Group A

Bay Oval, Mount Maunganui, 06:30 AM IST

January 22, Monday, 03:00 AM IST

Plate Quarter-Final 1 (C3 vs B4), Lincoln No 3, Lincoln

January 22, Monday, 03:00 AM IST

Plate Quarter-Final 2 (B3 vs C4), Bert Sutcliffe Oval, Lincoln

January 23, Tuesday, 03:00 AM IST

Super League Quarter-Final 1 (C1 v B2), Queenstown Events Centre, Queenstown

January 23, Tuesday, 03:00 AM IST

Plate Quarter-Final 3 (D3 v A4), Lincoln No 3, Lincoln

January 23, Tuesday, 03:00 AM IST

Plate Quarter-Final 4 (A3 v D4), Bert Sutcliffe Oval, Lincoln

January 24, Wednesday, 03:00 AM IST

Super League Quarter-Final 2 (D1 v A2), Hagley Oval, Christchurch

January 25, Thursday, 03:00 AM IST

Super League Quarter-Final 3 (A1 v D2), Hagley Oval, Christchurch

January 25, Thursday, 03:00 AM IST

Plate playoff Semi-Final 1, Mainpower Oval, Rangiora

January 25, Thursday, 03:00 AM IST

Plate Playoff Semi-Final 2, Lincoln No 3, Lincoln

January 25, Thursday, 03:00 AM IST

Plate Semi-Final 1, Bert Sutcliffe Oval, Lincoln

January 26, Friday, 03:00 AM IST

Super League Quarter-Final 4, (B1 v C2), Queenstown Events Centre, Queenstown

January 26, Friday, 03:00 AM IST

Plate Semi-Final 2, Bert Sutcliffe Oval, Lincoln

January 27, Saturday, 03:00 AM IST

Super League Playoff Semi-Final 1, Hagley Oval, Christchurch

January 27, Saturday, 03:00 AM IST

15th Place Playoff, Mainpower Oval, Rangiora

January 27, Saturday, 03:00 AM IST

13th Place Playoff, Lincoln No 3, Lincoln

January 28, Sunday, 03:00 AM IST

Super League Playoff Semi-Final 2, Queenstown Events Centre, Queenstown

January 28, Sunday 03:00 AM IST

11th Place Playoff, Mainpower Oval, Rangiora

January 28, Sunday, 03:00 AM IST

Plate Final, Bert Sutcliffe Oval, Lincoln

January 29, Monday, 03:00 AM IST

Super League Semi-Final 1, Hagley Oval, Christchurch

January 30, Tuesday, 03:00 AM IST

Super League Semi-Final 2, Hagley Oval, Christchurch

January 30, Tuesday, 03:00 AM IST

7th Place Playoff, Queenstown Events Centre, Queenstown

January 31, Wednesday, 03:00 AM IST

5th Place Playoff, Queenstown Events Centre, Queenstown

February 01, Thursday, 03:00 AM IST

3rd Place Playoff, Queenstown Events Centre, Queenstown

February 03, Saturday, 03:00 AM IST

Final, Bay Oval, Mount Maunganui

All the teams are divided into four groups where they will play one match against the three other sides. The top two teams from each group will qualify for the Super League. So, the top 8 teams in the Super League, will eventually fight for the World Cup Title. Meanwhile, the teams that finished at 3rd and 4th spot in their respective groups will advance to the Plate League. The winner of the Plate Title will finish at number 9 in the overall standings.

Get live Stock Prices from BSE and NSE and latest NAV, portfolio of Mutual Funds, calculate your tax by Income Tax Calculator, know market’s Top Gainers, Top Losers & Best Equity Funds. Like us on Facebook and follow us on Twitter.

  1. No Comments.

Go to Top