West Bengal Election 2021: Full list of BJP candidates

By: |
Updated: March 30, 2021 6:10 PM

BJP Candidate List West Bengal Election 2021: Out of 57 seats announced, the Baghmundi seat has been given to AJSU for West Bengal Assembly elections.

BJP Full candidate list west Bengal elections 2021Bengal BJP Candidate List: The BJP has fielded TMC turncoat Suvendu Adhikari from his home turf Nandigram against West Bengal CM Mamata Banerjee.

BJP Candidate List West Bengal Election 2021: Just ahead of the Phase-II polls, the BJP has replaced its candidate from Galsi constituency. Galsi is a reserved constituency and the saffron party has fielded Tapan Bagdi from the seat. Now, the BJP has replaced him with Bikash Biswas. Earlier on march 23, the BJP had replaced its candidates in two key constituencies – Chowrangee and Kashipur-Belgachiia – which will go to polls in the last phase of the West Bengal elections. While Debabrata Mazhi has replaced Shikha Mitra Choudwari in Chowrangee, Shivaji Singha Roy replaced Tarun Saha from Kashipur-Belgachiia. Shikha Mitra is the wife of late Congress leader Somen Mitra. She had claimed that BJP fielded her as a candidate without her permission. On the other hand, Tarun Saha, claimed his allegiance to TMC and refused any possibility of contesting on the BJP ticket. He is the husband of outgoing TMC MLA Mala Saha from the Kashipur-Belgachiia constituency.

With filing on nominations picking pace and less than one week to go for first phase elections in West Bengal, the Bharatiya Janata Party (BJP) has announced almost names of all the candidates for the state assembly elections. Some prominent names to feature in the list are Swapan Das Gupta, Babul Supriyo, Locket Chatterjee and TMC turncoats including Baishali Dalmiya, Rajib Banerjee, and Suvendu Adhikari. Rajya Sabha MP Swapan Das Gupta will contest from Tarakeswar Assembly seat and Union Minister Babul Supriyo will fight from Tollygunge Assembly seat. Actor Yash Das Gupta will contest from Chanditala. Actor turned politician Payal Sarkar who recently joined the party has been fielded from the Behala Purba assembly constituency.

READ: West Bengal Election 2021: Full list of TMC candidates

The BJP has fielded TMC turncoat Suvendu Adhikari from his home turf Nandigram against West Bengal CM Mamata Banerjee. Adhikari had challenged Banerjee to contest from Nandigram. The party has pitched former Indian cricketer Ashoke Dinda from Moyna against TMC’s Sangram Kumar Dolui. Ex-IPS officer Bharati Ghosh will be contesting from Debra against TMC candidate Humayun Kabir who also happens to be an Ex-IPS office.

Below is the full list of BJP Candidates for West Bengal Assembly Election 2021:

No.        Constituency Name and No.               Name of Candidate
1.             212     Patashpur                           Dr. Ambujaksha Mahanti
2.             213     Kanthi Uttar                        Smt. Sunita Singha
3.             214     Bhagabanpur                      Shri Rabindranath Maity
4.             215     Khejuri (SC)                         Shri Santanu Pramanik
5.             216     Kanthi Dakshin                    Shri Arup Kumar Das
6.             217     Ramnagar                           Shri Swadesh Ranjan Nayak
7.             218     Egra                                    Shri Arup Das
8.             219     Dantan                               Shri Sakti Pada Nayak
9.             220     Nayagram (ST)                    Shri Bakul Murmu
10.           221     Gopiballavpur                     Shri Sanjit Mahato
11.           222     Jhargram                            Shri Sukhmoy Satpati
12.           223     Keshiary (ST)                      Smt. Sonali Murmu
13.           228     Kharagpur                          Shri Tapan Bhuiya
14.           233     Garbeta                              Shri Madan Ruidas
15.           234     Salboni                              Shri Rajib Kundu
16.           236     Medinipur                         Shri Shamit Dash
17.           237     Binpur (ST)                        Shri Palan Saren
18.           238     Bandwan (ST)                    Shri Parsi Murmu
19.           239     Balarampur                        Shri Baneswar Mahato
20.           240     Baghmundi                        Seat Left for Ally AJSU
21.           241     Joypur                               Shri Narahari Mahato
22.           242     Purulia                              Shri Sudip Mukharjee
23.           243     Manbazar (ST)                  Shri Gouri Singh Sardar
24.           244     Kashipur                           Shri Kamalakanta Hansda
25.           245     Para (SC)                           Shri Nadia Chand Bauri
26.           246     Raghunathpur (SC)           Adv. Bivekananda Bauri
27.           247     Saltora (SC)                       Smt. Chandana Bauri
28.           248     Chhatna                            Shri Satyanarayan Mukherjee
29.           249     Ranibandh (ST)                  Shri Khudiram Tudu
30.           250     Raipur (ST)                        Shri Sudhangsu Hansda
Phase-2
31.         127     Gosaba (SC)                        Shri Chitta (Barun) Pramanik
32.         130     Patharpratima                     Shri Ashit Haldar
33.         131     Kakdwip                              Shri Deepankar Jana
34.         132     Sagar                                   Shri Bikash Kamila
35.         203     Tamluk                                Dr. Harekrishna Bera
36.         204     Panskura Purab                  Shri Debabrata Patnayak
37.         205     Panskura Paschim              Shri Shintu Senapati
38.         206     Moyna                                Shri Ashok Dinda (Cricketer)
39.         207     Nandakumar                      Shri Nilanjan Adhikari
40.         208     Mahishadal                         Shri Biswanath Banarjee
41.         209     Haldia (SC)                          Smt. Tapashi Mondal
42.         210     Nandigram                          Shri Suvendu Adhikari
43.         211     Chandipur                          Shri Pulak Kanti Guriya
44.         225     Narayangarh                      Shri Ramprasad Giri
45.         226     Sabang                               Shri Amulya Maity
46.         227     Pingla                                 Smt. Antara Bhattacharya
47.         229     Debra                                 Smt. Bharati Ghosh
48.         230     Daspur                                Shri Prashanth Bera
49.         231     Ghatal (SC)                          Shri Shital Kapat
50.         232     Chandrakona (SC)              Shri Shibram Das
51.         235     Keshpur (SC)                      Shri Pritish Ranjan Kuar
52.         251     Taldangra                            Shri Shyamal Kumar Sarkar
53.         252     Bankura                              Shri Niladri Sekhar Dana
54.         254     Onda                                  Shri Amar Sakha
55.         255     Bishnupur                          Shri Tanmoy Ghosh
56.         256     Katulpur (SC)                     Shri Harkali Patihar
57.         257     Indus (SC)                          Shri Nirmal Dhara
58.         258     Sonamukhi (SC)                 Shri Dibakar Ghourmi
59.         224     Kharagpur Sadar                Shri Hiranmoy Chattopadhyaya
60.         253     Barjora                               Smt Supriti Chatterji
Phase- 3
Constituency number and name                    Candidates

61.         128   Basanti (SC)                           Ramesh Maji
62.         129   Kultali (SC)                             Mintu Haldar
63.         133   Kulpi                                      Pranab Malik
64.         134   Raidighi                                 Shantanu Bapuli
65.         135   Mandirbazar                          Dilip Jatuwa
66.         136   Joynagar Paschim (SC)           Arnab Roy
67.         139   Canning Purba                       Kalipada Naskar
68.         140   Baruipur Paschim                   Debapam Chaatopadhyay
69.         141   Magrahat Purba (SC)              Chandan Naskar
70.         142   Magrahat Pachim                   Manash Saha
71.         143   Diamond Harbour                  Dipak Halder
72.         145   Satgachhia                              Chandan Paul Das
73.         146   BIshnupur (SC)                        Agnishwar Naskar
74.         177   Uluberia Uttar (SC)                 Chiran Bera
75.         179   Shyampur                               Tanushree Chakraborty
76.         180   Bagnan                                   Anupam Mallik
77.         181   Amta                                       Debtanu Bhattacharya
78.         182   Udaynarayanpur                     Sumit Ranjan Karar
79.         195   Jangipara                                Debjit Sarkar
80.         196   Haripal                                    Samiran Mitra
81.         197   Dhanekhali (SC)                      Tushar Majumdar
82.         198   Tarakeswar                              Swapan Das Gupta
83.         199   Pursurah                                 Biman Ghosh
84.         200   Arambagh (SC)                       Madhusudhan Bag
85.         201   Goghat (SC)                             Biswanath Karak
86.         202   Khanakul                                 Susanta Ghosh
Phase – 4
Constituency number and name                    candidates

1                   Mekliganj (SC)                            Dadhiram Ray
2                   Mathabhanga (SC)                      Sushil Barman
3                   Coochbehar Uttar (SC)                Sukumar Roy
4                   Coochbehar Dakshin                  Nikhhil Ranjan Dey
5                   Sitalkuchi (SC)                             Baren Chandra Barman
6                   Sitai (SC)                                      Sipak Kumar Roy
7                   Dinhata                                        Nishit Pramanik
8                   Natabari                                      Mihir Goswamy
9                   Tufanganj                                    Maloti Rava Roy
10                  Kumargram (ST)                         Manoj Oraon
11                  Kalchini                                       Bishal Lama
12                  Alipurduars                                Suman Kanjilal
13                  Falakata (SC)                                Dipak Barman
14                  Madarihat (ST)                             Manoj Tigga
147                Sonarpur Dakshin                        Anjana Basu
148                Bhangar                                        Soumi Hati
149                Kasba                                            Indranil Khan
150                Jadavpur                                       Rinku Naskar
151                Sonarpur Uttar                             Ranjan Baidya
152                Tollyganj                                       Babul Suprio
153                Behala Purba                                Payal Sarkar
154                Behala Paschim                            Sarvanti Chatterjee
155                Maheshtala                                  Umesh Das
156               Budge Budge                                Tarun Adak
157                Metiaburuz                                   Ramji Prasad
169                Bally                                               Baishali Dalmiya
170                Howrah Uttar                                 Umesh Roy
171                Howrah Madhya                            Sanjay Singh
172                Shibpur                                           Dr Rathindranath Chakraborty
173                Howrah Dakshin                             Rantideb Sengupta
174                 Sankrail (SC)                                   Prabakar Pandit
175                 Panchla                                           Mohit Ghanti
176                 Uluberia Purba                               Pratyush Mondal
184                 Domjur                                           Rajib Banerjee
185                 Uttarpara                                        Prabir Ghoshal
186                 Sreerampur                                    Kabir Sankar Bose
187                 Champdani                                     Dilip Singh
188                 Singur                                             Rabindra Nath Battacharyay
189                Chandannagar                                 Deepanjan Ghuha
190                Chunchura                                       Locket Chatterjee
191                Balaghat (SC)                                   Subhas Chandra Haldar
192                Pandua                                             Partha Sharma
193                Saptagram                                       Debabrata Biswas
194                Chanditala                                       Yash Dasgupta
Phase-5
15                 Dhupguri (SC)                                    Bishnu Pada Roy
16                 Maynaguri (SC)                                  Koushik Roy
17                Jalpaiguri (SC)                                     Sujit Singha
18                Rajganj (SC)                                        Supen Roy
19                Dabgram-Phulbari                              Sikha Chatterjee
20                Mal (SC)                                               Mahesh Bagey
21                Nagarkata (ST)                                    Puna Bhengra
22                Kalimpong                                         Subha Pradhan
23                Darjeeling                                          Neeraj Tamang Zimba, MLA
24                 Kurseong                                           Bishnu Prasad Sharma (BP Bajgain)
25                 Matigara-Naxalbari (SC)                     Anandamoy Barman
26                 Siliguri                                                 Shankar Ghosh
27                  Phansidewa (ST)                                  Durga Murmu
86                  Santipur                                               Jagannath Sarkar
87                  Ranaghat Uttar Paschim                       Partha Sarathi Chatterjee
88                  Krishnaganj (SC)                                  Asish Kumar Biswas
89                 Ranaghat Uttar Purba (SC)                   Ashim Biswas
90                 Ranaghat Dakshin (SC)                         Mukul Mani Adhikari
91                Chakdaha Bankim                                  Chandra Ghosh
92                Kalyani (SC)                                            Ambika Roy
93                Haringhata (SC)                                     Ashim Sarkar (Folk Singer)
111              Panihati                                                  Sanmoy Bandhapadhyay
112             Kamarhati                                                Anindya Banerjee
113             Baranagar                                                 Parno Maitra
114             Dum Dum                                                Bimal Shankar Nanda
115             Rajarhat New Town                                  Bhaskar Roy
116              Bidhannagar                                            Sabyasachi Dutta
117              Rajarhat Gopalpur                                    Samik Bhattacharya
118              Madhyamgram                                         Rajashree Rajbanshi
119              Barasat                                                     Shankar Chaterjee
120              Deganga                                                 Dipika Chatterjee
121              Haroa                                                      Rajendra Saha
122            Minakhan (SC)                                          Jayanta Mondal
123            Sandeshkhali (ST)                                     Bhaskar Sardar
124            Basirhat Dakshin                                      Taraknath Ghosh
125            Basirhat Uttar                                            Narayan Mondol
126            Hingalganj (SC)                                         Nimai Das
259            Khandaghosh (SC)                                     Bijan Mondol
260            Burdwan Dakshin                                       Sandip Nandi
261            Raina (SC)                                                   Manik Roy
262            Jamalpur (SC)                                             Balaram Bapari
263            Monteswar                                                 Saikat Panja
264            Kalna (SC)                                                   Biswajit Kundu
265            Memari                                                       Bhismadeb Bhattacharya
266            Burdwan Uttar (SC)                                    Radhakanta Roy
Phase – 6
28             Chopra                                                     Shahin Aktar
29             Islampur                                                   Saumya Roop Mandal
30            Goalpokhar                                               Gulam Sarwar
31            Chakulia                                                    Sachin Prasad
32            Karandighi                                                Subhash Singha
33            Hemtabad (SC)                                         Chandima Roy
34            Kaliaganj (SC)                                            Soumen Roy
35            Raiganj                                                      Krishna Kalyani
36            Itahar                                                        Amit Kumar Kundu
77            Karimpur                                                   Samarendra Nath Ghosh
78            Tehatta                                                      Ashutosh Paul
79            Palashipara                                               Bibash Chandra Mondal
80            Kaliganj                                                    Abhijit Ghosh
81            Nakashipara                                             Shantanu Deb
82            Chapra                                                      Kalyan Kumar Nandi
83            Krishnanagar Uttar                                   Mukul Roy
84            Nabadwip                                                 Siddartha Naskar
85            Krishnanagar                                             Dakshin Mahadev Sarkar
94           Badga (SC)                                                 Biswajit Das, MLA
95           Bangaon Uttar (SC)                                    Ashok Kritonia
96            Bangaon Dakshin (SC)                               Swapan Majumdar
97            Gaighata (SC)                                             Subrata Thakur
98            Swarupnagar (SC)                                      Brindaban Sarkar
99            Baduria                                                      Sukalyan Baidya
100          Habra                                                         Rahul Sinha
101          Ashoknagar                                                Tanuja Chakraborty
103          Bijpur                                                          Shubrangshu Roy
104          Naihati                                                       Falguni Patra
105          Bhatpara                                                    Praban Singh
106          Jagatdal                                                     Arindam Bhattacharya
107          Noapara                                                    Sunil Singh
108          Barrackpur                                                Chandramani SHukla
109          Khardaha                                                   Shilbhadra Dutta
110          Dum Dum Uttar                                         Archana Majumdar
267          Bhatar                                                        Mahendra Konar
268          Purbasthali Dakshin                                   Rajib kumar Bhoumik
269          Katwa                                                         Shyama Majumdar
271          Ketulgram                                                  Mathura Ghosh
272          Mangalkot                                                 Rana pratap Goswami
273          Ausgram (SC)                                             Kalita Majhi
274          Galsi (SC)                                                    Bikash Biswas
Phase- 7
37            Kushmandi (SC)                                          Ranjit Kr Roy
38            Kumarganj                                                  Manas Sarkar
39            Balurghat                                                    Ashok Lahiri, Economist
40            Tapan (ST)                                                   Budhrai Tudu
41            Gangarampur (SC)                                       Satyendra nath Roy
42           Harirampur (SC)                                           Nilanjan Roy
43           Habibpur (ST)                                               Joel Murmu
44           Gazole (SC)                                                   Chinmoy Deb Barman
45           Chanchal                                                     Dipankar Ram
46           Harishchnadrapur                                       Matiur Rahman
47           Malatipur                                                     Mausumi Das
48           Ratua                                                           Abhishek Singhania
55           Farakka                                                        Hemanta Ghosh
56           Samserganj                                                  Milan Ghosh
57           Suti                                                              Kaushik Das
58           Jangipur                                                       Sujit Das
59           Raghunathganj                                            Golam Modarsha
60           Sagardighi                                                   Mafuja Khatun
61           Lalgola                                                         Kalpana Ghosh
62           Bhagabangola                                              Mehebub Alam
63           Raninagar                                                    Masuhara Khatun
64           Murshidabad                                               Gouri Sankar Ghosh
65           Nabagram (SC)                                            Mohan Haldar
158         Kolkata Port                                                 Awad Kishore Gupta
159         Bhabanipur                                                  Rudrani Ghosh
160         Rasjbehari                                                    Lt Gen. Subrata Saha
161         Ballygunge                                                   Loknath Chatterjee
275         Pandabeswar                                                Jitendra Tiwari
276         Durgapur Purba                                           Deeptanshu Choudhury
277         Durgapur Paschim                                        Lakshman Ghorai
278         Raniganj                                                        Bijan Mukherjee
279         Jamuria                                                         Tapash Roy
280         Asansol Dakshin                                            Agnimitra Paul
281         Asansol Uttar                                                Krishnendu Mukherjee
282         Kulti                                                              Ajay Poddar
283         Barabani                                                       Arijit Roy
Phase-8
49          Manikchak                                                    Gour Chand mandal
50          Maldaha (SC)                                                Gopal Chand Saha
51          Englishbazar                                                  Shreerupamitra Choudhury
52          Mothabari                                                     Shyam Chand Ghosh
53          Sujapur                                                          SK Jiyauddin
54          Baisnabnagar                                                 Swadhin Kumar Sarkar
66          Khargram (SC)                                                Aditya Moulick
67          Burwan (SC)                                                    Amiya Kumar Das
68          Kandi                                                              Goutam Roy
69          Bharatpur                                                       Iman Kalyan Mukherjee
70          Rejinagar                                                        Arvind Biswas
71          Beldanga                                                        Sumit Ghosh
72          Bahrampur                                                     Subrata Moitra
73          Hariharpara                                                    Tanmoy Biswas
74          Naoda                                                            Anupam Mandal
75          Domkal                                                           Rubiya Khatun
76          Jalangi                                                           Chandan Mandal
162        Chowrangee                                                  Debabrata Mazhi
163        Entally                                                            Priyanka Tibrewal
164        Beleghata                                                      Adv. Kashinath Biswas
165        Jorasanko                                                      Mina Devi Purohit
166        Shyampukur                                                  Sandipan Biswas
167        Maniktola                                                      Kalyan Choubey
168        Kashipur-Belgachhia                                     Shivaji Singha Roy
284        Dubrajpur (SC)                                              Anup Saha
285        Suri                                                                Jagannath Chattapadhyay
286        Bolpur                                                           Dr. Anirban Ganguly
287        Nanoor (SC)                                                  Tarak Saha
288        Labhpur                                                         Biswajit Mondal
289        Sainthia (SC)                                                  Priya Saha
290        Mayureswar                                                  Shyamapada Mandal
291        Rampurhat                                                    Subhasish Choudhury
292        Hansan                                                          Nikhil Banerjee
293        Nalhati                                                          Tapas Kumar Yadav
294        Murarai                                                         Debashish Roy

With this, the BJP has announced candidates for the eight phases of elections in West Bengal.

Elections in the eastern state will be held in eight phases between March 27 and April 29.

Get live Stock Prices from BSE, NSE, US Market and latest NAV, portfolio of Mutual Funds, Check out latest IPO News, Best Performing IPOs, calculate your tax by Income Tax Calculator, know market’s Top Gainers, Top Losers & Best Equity Funds. Like us on Facebook and follow us on Twitter.

Financial Express is now on Telegram. Click here to join our channel and stay updated with the latest Biz news and updates.

Next Stories
1Consistent efforts by UP govt to empower specially-abled people: CM Yogi Adityanath
2MSP to continue, committee formed to make it more effective and transparent: Narendra Singh Tomar
3Kejriwal is a power greedy outsider: Punjab CM Charanjit Singh Channi