UP Cabinet Expansion: Jitin Prasada, 6 others inducted – check full list of new ministers in Yogi Cabinet and their portfolios

By: |
Updated: September 28, 2021 9:49 AM

UP Cabinet Expansion: While Prasada took oath as the Cabinet minister, six others were sworn in as the ministers of state. The portfolios, however, are yet to announced.

Attempting to balance caste equations and regional aspirations, Uttar Pradesh Chief Minister Yogi Adityanath expanded his ministry on Sunday evening, months ahead of the crucial assembly polls.

Attempting to balance caste equations and regional aspirations, Uttar Pradesh Chief Minister Yogi Adityanath expanded his ministry on Sunday evening, months ahead of the crucial assembly polls. The cabinet expansion saw the induction of seven new faces including Jitin Prasad, a prominent Brahmin face who switched sides from the Congress to the BJP just few months back.

While Prasada took oath as the Cabinet minister, six others – Chhatrapal Singh Gangwar, Paltu Ram, Sangeeta Balwant, Sanjeev Kumar Gaur, Dinesh Khatik, and Dharmaveer Singh – were sworn in as the ministers of state. The portfolios, however, are yet to announced.

Paltu Ram, from Schedule Caste Community, will be MoS from Balrampur, Chhatarpal Gangwar from Kurmi, Barrielly; Sangeeta Balwant Bind from Bind, Ghazipur; Dharamveer Prajapati from Agra, Sanjeev Kumar Gond, an ST, from Sonbhadra, and Dinesh Khatik, an SC, from Meerut.

As per a statement issued by Chief Minister Yogi Adityanath on Twitter, Jitin Prasada has been allotted the technical education ministry. MoS Paltu Ram has been assigned soldier welfare, homeguard and PAC charge; Sangita Balwant gets cooperative, Dharmvir Prajapati gets industrial development department, Chhatrapal Singh Gangwar gets revenue, Sanjiv Kumar gets social welfare and ST/ST welfare; and Dinesh Khatik gets jal shakti and flood control.

Here is the full list of ministers in Yogi Adityanath Cabinet and their portfolios:

Cabinet Ministers

  1. Yogi Adityanath – Chief Minister – Home, Housing and Urban Planning, Revenue, Food and Civil Supplies, Food Safety and Drug Administration, Economics and Statistics, Geology and Mining, Tax Registration, Jail, General Administration, Secretariat Administration, Confidential, Vigilance, Appointment, Personnel, Information, Election, Institutional Finance, Planning, State Property, Town Land, Uttar Pradesh Restructuring Coordination, Administrative Reform, Program Implementation, National Integration, Infrastructure,  Language, External Aided Project, Scarcity, Relief and Rehabilitation, Public service Management , Rent Control, Consumer Protection, Weights and Measures, Protocol, Technical Education, Sainik Welfare, Home Guard, P.R.D, Civil Defence
  2. Keshav Prasad Maurya – Deputy Chief Minister – Public Works Department, Food Processing,Entertainment Tax, Public Enterprises
  3. Dr Dinesh Sharma – Deputy Chief Minister – Secondary Education and Higher Education, Science and Technology, Electronics, Information Technology
  4. Surya Pratap Shahi – Agriculture, Agricultural Education, Agricultural Research
  5. Suresh Kumar Khanna – Finance, Parliamentary Affairs, Medical Education
  6. Swami Prasad Maurya – Labour, Employment, Coordination
  7. Satish Mahana – Industrial Development
  8. Dara Singh Chauhan – Forest, Environment, Zoological Garden
  9. Ramapati Shastri – Social Welfare, Scheduled Castes and Tribal Welfare
  10. Jai Pratap Singh – Medical and Health, Family Welfare, Mother and Child Welfare
  11. Brijesh Pathak – Legislative, Justice, Rural Engineering Service
  12. Laxmi Narayan Chaudhary – Dairy Development, Animal Husbandry, Fisheries
  13. Shrikant Sharma – Energy, Additional Sources Of Energy
  14. Rajendra Pratap Singh (Moti Singh) – Rural Development, Overall Village Development
  15. Sidharth Nath Singh – Khadi and Villages Industries, Sericulture Industries, Handloom and Textile, Micro, Small and Medium Enterprise, Export Promotion, NRI, Investment Promotion
  16. Mukut Bihari Verma – Cooperative
  17. Ashutosh Tandon – Urban Development, Overall Urban Development, Urban Employment and Poverty Alleviation
  18. Nand Gopal Gupta “Nandi” – Civil Aviation, Political Pension, Minority Welfare, Muslim Waqf and Haj
  19. Dr Mahendra Singh – Jal Shakti, Flood Control
  20. Suresh Rana – Sugarcane Development, Sugar Mills
  21. Bhupendra Singh Chaudhary – Panchayati Raj
  22. Anil Rajbhar – Backward Class Welfare, Divyangjan Empowerment
  23. Shriram Naresh Agnihotri – Excise, Prohibition
  24. Jitin Prasada – Technical Education

Ministers of State (Independent Charge)

  1. Upendra Tiwari – Sports, Youth Welfare, Panchayati Raj (MOS)
  2. Dharam Singh Saini – Ayush, Food Security and Drug Administration (MOS)
  3. Swati Singh – Women’s Welfare, Child Development & Nutrition (MOS)
  4. Neelkanth Tiwari – Tourism, Culture, Religious Affairs, Protocol (MOS)
  5. Kapil Dev Agarwal – Vocational Education, Skill Development
  6. Satish Chandra Dwivedi – Basic Education
  7. Ashok Kataria – Transport, Parliamentary Affairs (MOS)
  8. Sriram Chauhan – Horticulture, Agricultural Exports, Agricultural Marketing, Agricultural Foreign Trade
  9. Ravindra Jaiswal – Stamp and Court Fee, Registration

Ministers of State

  1. Gulab Devi – Secondary Education
  2. Jai Pratap Nishad – Animal Husbandry, Fisheries and Dairy Development
  3. Jai Kumar Singh Jackie – Jail, Public Service Management
  4. Atul Garg – Medical and Health, Family Welfare, Mother and Child Welfare
  5. Ranvendra Pratap Singh (Dhuni Singh) – Food & Civil Supplies
  6. Mohsin Raza – Minority Welfare, Muslim Waqf, Haj
  7. Girish Chandra Yadav – Housing and Urban Planning
  8. Baldev Olakh – Jal Shakti
  9. Manoharlal Mannu Kori – Labor, Employment
  10. Sandeep Singh – Finance, Technical Education, Medical Education
  11. Suresh Kumar alias Suresh Pasi – Sugarcane Development, Sugar Mills
  12. Anil Sharma – Forest, Environment, Zoological Garden
  13. Mahesh Chandra Gupta – Urban Development, Overall Urban Development, Urban Employment and Poverty Alleviation
  14. Anand Swaroop Shukla – Parliamentary Affairs, Rural Development, Overall Village Development
  15. G S Dharmesh – Social Welfare, Scheduled Castes and Tribal Welfare
  16. Lakhan Singh Rajput – Agriculture, Agricultural Education, Agricultural Research
  17. Neelima Katiyar – Higher Education, Science and Technology
  18. Chaudhary Udaybhan Singh – Khadi and Villages Industries, Sericulture Industries, Textile, Micro, Small and Medium Enterprise, Export Promotion
  19. Chandrika Prasad Upadhyay – Public Works
  20. Rama Shankar Singh Patel – Energy, Additional Sources of Energy
  21. Ajit Singh Pal – Electronics, Information Technology
  22. Paltu Ram – Soldier Welfare, Homeguard and PAC
  23. Chhatarpal Gangwar – Revenue
  24. Sangeeta Balwant – Cooperative
  25. Sanjeev Kumar Gaur – Social Welfare and ST/ST Welfare
  26. Dinesh Khatik – TBA
  27. Dharmaveer Singh – Jal Shakti and Flood Control

Get live Stock Prices from BSE, NSE, US Market and latest NAV, portfolio of Mutual Funds, Check out latest IPO News, Best Performing IPOs, calculate your tax by Income Tax Calculator, know market’s Top Gainers, Top Losers & Best Equity Funds. Like us on Facebook and follow us on Twitter.

Financial Express is now on Telegram. Click here to join our channel and stay updated with the latest Biz news and updates.

Next Stories
1Yuvraj Singh arrested for hurling casteist slur against Yuzvendra Chahal, later released on interim bail
2‘Profit Mania’ fraud: Man held, juvenile apprehended for duping people by promising high returns in short time 
3Rs 50,000 to be disbursed as financial relief to families of COVID-19 victims: UP CM Yogi Adityanath