Maharashtra Election 2019 Winners Full List: Check full list of winning candidates in Maharashtra Vidhan Sabha Chunav 2019

By: |
Updated: October 25, 2019 1:59:55 PM

Maharashtra Assembly Election 2019 Full List of Winning Candidates: The Maharashtra Legislative Assembly has 288 seats. The BJP and Shiv Sena have together won 161 seats. The alliance is set to form the government for the second straight term in the state/

Maharashtra Election 2019 Winners List, Maharashtra Election 2019 Winning CandidatesMaharashtra Assembly Election Winners List: BJP leader Pankaja Munder and Shiv Sena leader Aaditya Thackeray. (File Photo)

Maharashtra Assembly Election 2019 Winners Full List: The Bharatiya Janata Party and the Shiv Sena achieved a comfortable majority in the 288-member Maharashtra Legislative Assembly. A political party or an alliance needs the support of at least 144 MLAs to form the government. The BJP and Shiv Sena, which contested the elections together, have won 161 seats in the elections which is 17 more than the halfway mark. The Opposition Nationalist Congress Party (NCP) also put up a handsome show by winning 54 seats while ally Congress won 44 seats. Among the smaller parties and independents, the Bahujan Vikash Aghadi had won three seats. The All India Majlis-e-Ittehadul Muslimeen (AIMIM) of Asaduddin Owaisi won two seats. The Prahar Janshakti Party and Samajwadi Party have emerged victorious in two seats each. The Maharashtra Navnirman Sena of Raj Thackeray, the Swabhimani Shetkari Party, the CPI-M, the Rashtriya Samaj Party, the Jan Surajya Party and the Krantikari Shetkari Party have bagged one seat each. Among the independents, 13 were declared victorious.

READ MORE: Maharashtra Assembly Election Results 2019 LIVE

Maharashtra Assembly election 2019 Results: Check full list of winners below:

1. Achalpur – Bachchu Babarao Kadu (Prahar Janshakti Party)

2. Aheri – Aatram Dharamraobaba Bhagwantrao (NCP)

3. Ahmadpur – BABASAHEB MOHANRAO PATIL (NCP)

4. Ahmednagar City – Sangram Arunkaka Jagtap (NCP)

5. Airoli – Ganesh Naik (BJP)

6. Akkalkot – Kalyanshetti Sachin Panchappa (BJP)

7. Akkalkuwa – K. C. PADAVI (Congress)

8. Akola East – Randhir Pralhadrao Sawarkar (BJP)

9. Akola West – Govardhan Mangilal Sharma (BJP)

10. Akole – KIRAN YAMAJI LAHAMATE (NCP)

11. Akot – Prakash Gunwantrao Bharsakale (BJP)

12. Alibag – Mahendra Hari Dalvi (Shiv Sena)

13. Amalner – Anil Bhaidas Patil (NCP)

14. Ambegaon – Dilip Dattatray Walse Patil (NCP)

15. Ambernath – Kinikar Balaji Pralhad (Shiv Sena)

16. Amgaon – Prakash Gunwantrao Bharsakale (BJP)

17. Amravati – Sulbha Sanjay Khodke (Congress)

18. Andheri East – Ramesh Latke (Shiv Sena)

19. Andheri West – Ameet Bhaskar Satam (BJP)

20. Anushakti Nagar – Nawab Malik (NCP)

21. Arjuni-morgaon – Chandrikapure Manohar Gowardhan (NCP)

22. Armori – Gajbe Krushna Damaji (BJP)

23. Arni – DHURVE SANDEEP PRABHAKAR (BJP)

24. Arvi – Dadarao Yadaorao Keche (BJP)

25. Ashti – Ajabe Balasaheb Bhausaheb (NCP)

26. Aurangabad central – Jaiswal Pradeep Shivnarayan (Shiv Sena)

27. Aurangabad East – ATUL MORESHWAR SAVE (BJP)

28. Aurangabad West – Sanjay Pandurang Shirsat (Shiv Sena)

29. Ausa – Abhimanyu Dattatray Pawar (BJP)

30. Badnapur – Kuche Narayan Tilakchand (BJP)

31. Badnera – Ravi Rana (Independent)

32. Baglan – Dilip Manglu Borse (BJP)

33. Balapur – Nitinkumar Bhikanrao Tale (Shiv Sena)

34. Ballarpur – Mungantiwar Sudhir Sachchidanand (BJP)

35. Baramati – Ajit Pawar (NCP)

36. Barshi – Rajendra Vitthal Raut (Independent)

37. Basmath – Chandrakant Alias Rajubhaiyya Ramakant Nawghare (NCP)

38. Beed – Sandeep Ravindra Kshirsagar (NCP)

39. Belapur – MANDA VIJAY MHATRE (BJP)

40. Bhandara – NARENDRA BHOJRAJ BHONDEKAR (Independent)

41. Bhandup West – Ramesh Gajanan Korgaonkar (Shiv Sena)

42. Bhiwandi East – Rais Kasam Shaikh (Samajwadi Party)

43. Bhiwandi Rural (S.T.) – Shantaram Tukaram More (Shiv Sena)

44. Bhiwandi West – Chaughule Mahesh Prabhakar (BJP)

45. Bhokar – Ashokrao Shankarrao Chavan (Congress)

46. Bhokardan – Santosh Raosaheb Danve (BJP)

47. Bhor – SANGRAM ANANTRAO THOPTE 9Congress)

48. Bhosari – Mahesh (Dada) Kisan Landge (BJP)

49. Bhusawal – Sanjay Waman Sawkare (BJP)

50. Boisar – Rajesh Raghunath Patil (Bahujan Vikas Aaghadi)

51. Borivali – Sunil Dattatraya Rane (BJP)

52. Brahmapuri – VIJAY NAMDEVRAO WADETTIWAR (Congress)

53. Buldhana – SANJAY RAMBHAU GAIKWAD (Shiv Sena)

54. Byculla – Yamini Yashwant Jadhav (Shiv Sena)

55. Chalisgaon – Mangesh Ramesh Chavan (BJP)

56. Chandgad – Rajesh Narasingrao Patil (NCP)

57. Chandivali – Dilip Bhausaheb Lande (Shiv Sena)

58. Chandrapur – Jorgewar Kishor Gajanan Independent)

59. Chandvad – AHER RAHUL DAULATRAO (BJP)

60. Charkop – Yogesh Sagar (BJP)

61. Chembur – Prakash Vaikunth Phaterpekar (Shiv Sena)

62. Chikhli – SHWETA VIDYADHAR MAHALE (BJP)

63. Chimur – Bunty Bhangdiya (BJP)

64. Chinchwad – JAGTAP LAXMAN PANDURANG (BJP)

65. Chiplun – Shekhar Govindrao Nikam (NCP)

66. Chopda – Latabai Chandrakant Sonawane (Shiv Sena)

67. Colaba – Rahul Suresh Narwekar (BJP)

68. Dahanu – Nikole Vinod Bhiva (CPIM)

69. Dahisar – Chaudhary Manisha Ashok (BJP)

70. Dapoli – Kadam Yogeshdada Ramdas (Shiv Sena)

71. Daryapur – Balwant Baswant Wankhade (Congress)

72. Daund – Rahul Subhashrao Kul (BJP)

073. Deglur – Antapurkar Raosaheb Jayvanta (Congress)

74. Deoli – Ranjit Prataprao Kamble (Congress)

75. Devlali – SAROJ BABULAL AHIRE (NCP)

76. Dhamamgaon railway – ADSAD PRATAP ARUNBHAU (BJP)

77. Dharavi – Gaikwad Varsha Eknath (Congress)

78. Dhule City – Shah Faruk Anwar (AIMIM)

79. Dhule Rural – Kunalbaba Rohidas Patil (Congress)

80. Digras – Rathod Sanjay Sulichand (Shiv Sena)

81. Dindori – Zirwal Narhari Sitaram (NCP)

82. Dindoshi – Sunil Prabhu (Shiv Sena)

83. Dombivali – Chavan Ravindra Dattatray (BJP)

84. Erandol – CHIMANRAO RUPCHAND PATIL (Shiv Sena)

85. Gadchiroli – Deorao Madguji Holi (BJP)

86. Gangakhed – RATNAKAR MANIKRAO GUTTE (Rashtriya Samaj Paksha)

87. Gangapur – Bamb Prashant Bansilal (BJP)

88. Georai – Laxman Madhavrao Pawar (BJP)

89. Ghansawangi – Rajeshbhaiyya Tope (NCP)

90. Ghatkopar East – Parag Shah (BJP)

91. Ghatkopar West – Ram Kadam (BJP)

92. Gondiya – Vinod Agrawal (Independent)

93. Goregaon – Vidya Jaiprakash Thakur (BJP)

94. Guhagar – Bhaskar Bhaurao Jadhav (Shiv Sena)

95. Hadapsar – Cheran Vitthal Tupe (NCP)

96. Hadgaon – Jawalgaonkar Madhavrao Nivruttirao Patil (Congress)

97. Hatkanangle – Awale Raju (Baba) Jaywantrao (Congress)

98. Hinganghat – Samir Trimbakrao Kunawar (BJP)

99. Hingna – Meghe Sameer Dattatraya (BJP)

100. Hingoli – Tanhaji Sakharamji Mutkule (BJP)

101. Ichalkaranji – PRAKASHANNA AWADE (Independent)

102. Igatpuri – Hiraman Bhika Khoskar (Congress)

103. Indapur – DATTATRAY VITHOBA BHARANE (NCP)

104. Islampur – Jayant Rajaram Patil (NCP)

105. Jalgaon (Jamod) – Kute Dr. Sanjay Shriram (BJP)

106. Jalgaon City – Suresh Damu Bhole (Rajumama) (BJP)

107. Jalgaon Rural – GULABRAO RAGHUNATH PATIL (Shiv Sena)

108. Jalna – Gorantyal Kailas Kisanrao (Congress)

109. Jamner – Girish Dattatraya Mahajan (BJP)

110. Jath – Vikramsinh Balasaheb Sawant (Congress)

111. Jintur – Bordikar Meghna Deepak Sakore (BJP)

112. Jogeshwari East – Ravindra Dattaram Waikar (Shiv Sena)

113. Junnar – Atul Vallabh Benke (NCP)

114. Kagal – Mushrif Hasan Miyalal (NCP)

115. Kaij – NAMITA AKSHAY MUNDADA (BJP)

116. Kalamnuri – Bangar Santosh Laxmanrao (Shiv Sena)

117. Kalina – SANJAY GOVIND POTNIS (Shiv Sena)

118. Kalwan – NITIN ARJUN (A.T.) PAWAR (NCP)

119. Kalyan East – Ganpat Kalu Gaikwad (BJP)

120. Kalyan Rural – Kalyan Rural (MNS)

121. Kalyan West – VISHWANATH ATMARAM BHOIR (Shiv Sena)

122. Kamthi – SAWARKAR TEKCHAND SHRAWAN (BJP)

123. Kandivali East – Atul Bhatkhalkar (BJP)

124. Kankavli – Nitesh Narayan Rane (BJP)

125. Kannad – UDAYSING SARDARSING RAJPUT (Shiv Sena)

126. Karad North – Balasaheb Urf Shamrao Pandurang Patil (NCP)

127. Karad South – CHAVAN PRITHVIRAJ DAJISAHEB (Congress)

128. Karanja – PATNI RAJENDRA SUKHANAND (BJP)

129. Karjat – Mahendra Sadashiv Thorve (Shiv Sena)

130. Karjat jamkhed – Rohit Pawar (NCP)

131. Karmala – Sanjaymama Vitthalrao Shinde (Independent)

132. Karvir – P. N.Patil (Sadolikar) (Congress)

133. Kasbapeth – Mukta Shailesh Tilak (BJP)

134. Katol – Anil Deshmukh (NCP)

135. Khadakwasala – Bhimrao (Anna) Dhondiba Tapkir (BJP)

136. Khamgaon – AKASH PANDURANG FUNDKAR (BJP)

137. Khanapur – Anilbhau Babar (Shiv Sena)

138. Khed alandi – Dilip Dattatray Mohite (NCP)

139. Kinwat – Bhimrao Ramji Keram (BJP)

140. Kolhapur North – Chandrakant Pandit Jadhav (Congress)

141. Kolhapur South – Ruturaj Sanjay Patil (Congress)

142. Kopargaon – Aashutosh Ashokrao Kale (NCP)

143. Kopri-Pachpakhadi – Eknath Sambhaji Shinde (Shiv Sena)

144. Koregaon – Mahesh Sambhajiraje Shinde (Shiv Sena)

145. Kothrud – Chandrakant Patil (BJP)

146. Kudal – Naik Vaibhav Vijay (Shiv Sena)

147. Kurla – Mangesh Kudalkar (Shiv Sena)

148. Latur City – Amit Vilasrao Deshmukh (Congress)

149. Latur Rural – Dhiraj Vilasrao Deshmukh (Congress)

150. Loha – Shyamsundar Shinde (Peasants And Workers Party of India)

151. Madha – Shinde Babanrao Vitthalrao (NCP)

152. Magathane – Prakash Rajaram Surve (Shiv Sena)

153. Mahad – Gogawale Bharat Maruti (Shiv Sena)

154. Mahim – Sada Sarvankar (Shiv Sena)

155. Majalgaon – Prakash (Dada) Sundarrao Solanke (NCP)

156. Malabar hill – Mangal Prabhat Lodha (BJP)

157. Malad West – Aslam Ramzanali Shaikh (Congress)

158. Malegaon central – Mohammed Ismail Abdul Khalique (AIMIM)

159. Malegaon outer – Bhuse Dadaji Dagdu (Shiv Sena)

160. Malkapur – Ekade Rajesh Panditrao (Congress)

161. Malshiras – Ram Vitthal Satpute (BJP)

162. Man – JAYKUMAR BHAGWANRAO GORE (BJP)

163. Mankhurd shivaji Nagar – Abu Asim Azmi (Samajwadi Party)

164. Maval – SUNIL SHANKARRAO SHELKE (NCP)

165. Mehkar – Sanjay Bhaskar Raymulkar (Shiv Sena)

166. Melghat – Rajkumar Dayaram Patel (Prahar Janshakti Party)

167. Mira Bhayandar – Geeta Bharat Jain (Independent)

168. Miraj – Suresh (Bhau) Dagadu Khade (BJP)

169. Mohol – Mane Yashwant Vitthal (NCP)

170. Morshi – Devendra Mahadevrao Bhuyar (Swabhimani Paksha)

171. Mukhed – Tushar Govindrao Rathod (BJP)

172. Muktainagar – Chandrakant Nimba Patil (Independent)

173. Mulund – Kotecha Mihir Chandrakant (BJP)

174. Mumbadevi – Amin Patel (Congress)

175. Mumbra-Kalwa – Awhad Jitendra Satish (NCP)

176. Murbad – Kisan Shankar Kathore (BJP)

177. Murtizapur – Harish Marotiappa Pimpale (BJP)

178. Nagpur Central – Vikas Shankarrao Kumbhare (BJP)

179. Nagpur East – KRUSHNA PANCHAM KHOPDE (BJP)

180. Nagpur North – Nitin Raut (Congerss)

181. Nagpur South – Mohan Gopalrao Mate (BJP)

182. Nagpur South West – Devendra Gangadharrao Fadnavis

183. Nagpur West – Vikas Pandurang Thakre (Congress)

184. Naigaon – Rajesh Pawar (BJP)

185. Nalasopara – Kshitij Hitendra Thakur (Bahujan Vikas Aaghadi)

186. Nanded North – Balaji Devidasrao Kalyankar (Shiv Sena)

187. Nanded South – Mohanrao Marotrao Hambarde (Congress)

188. Nandgaon – Suhas Dwarkanath Kande (Shiv Sena)

189. Nandurbar – Vijaykumar Krushnarao Gavit (BJP)

190. Nashik Central – Devyani Suhas Pharande (BJP)

191. Nashik East – Rahul Uttamrao Dhikle (BJP)

192. Nashik West – Seema Mahesh Hiray (Seematai) (BJP)

193. Nawapur – Naik Shirishkumar Surupsing (Congress)

194. Nevasa – Shankarrao Yashwantrao Gadakh (Krantikari Shetkari Party)

195. Nilanga – Nilangekar Sambhaji Diliprao Patil (BJP)

196. Niphad – Bankar Diliprao Shankarrao (NCP)

197. Osmanabad – Kailas Balasaheb Ghadge Patil (Shiv Sena)

198. Ovala-Majiwada – Pratap Baburao Sarnaik (Shiv Sena)

199. Pachora – Kishor Appa Patil (Shiv Sena)

200. Paithan – Bhumare Sandipanrao Asaram (Shiv Sena)

201. Palghar – Shrinivas Chintaman Vanga (Shiv Sena)

202. Palus-Kadegaon – Kadam Vishwajeet Patangrao (Congress)

203. Pandharpur – Bhalake Bharat Tukaram (NCP)

204. Panvel – Prashant Ramsheth Thakur (BJP)

205. Paranda – Tanaji Jaywant Sawant (Shiv Sena)

206. Parbhani – Rahul Vedprakash Patil (Shiv Sena)

207. Parli – Dhananjay Panditrao Munde (NCP)

208. Parner – Nilesh Dnyandev Lanke (NCP)

209. Partur – Babanrao Dattatrya Yadav (Lonikar) (BJP)

210. Parvati – Madhuri Satish Misal (BJP)

211. Patan – Desai Shambhuraj Shivajirao (Shiv Sena)

212. Pathri – Warpudkar Suresh Ambadasrao (Congress)

213. Pen – Ravisheth Patil (BJP)

214. Phaltan – Dipal Pralhad Chavan (NCP)

215. Phulambri – Bagde Haribhau Kisanrao (BJP)

216. Pimpri – Anna Dadu Bansode (NCP)

217. Pune cantonment – Kamble Sunil Dnyandev (BJP)

218. Purandar – Sanjay Chandukaka Jagtap (Congress)

219. Pusad – Naik Indranil Manohar (NCP)

220. Radhanagari – Abitkar Prakash Anandrao (Shiv Sena)

221. Rahuri – Prajakat Prasadrao Tanpure (NCP)

222. Rajapur – Rajan Prabhakar Salvi (Shiv Sena)

223. Rajura – Subhash Ramchandrarao Dhote (Congress)

224. Ralegaon – Ashok Ramaji Wooike (Uike) (BJP)

225. Ramtek – Ashish Nandkishor Jaiswal (Independent)

226. Ratnagiri – Uday Ravindra Samant (Shiv Sena)

227. Raver – Chaudhari Shirish Madhukarrao (Congress)

228. Risod – Amit Subhashrao Zanak (Congress)

229. Sakoli – Nanabhau Falgunrao Patole (Congress)

230. Sakri – Manjula Tulshiram Gavit (Independent)

231. Sangamner – Vijay Balasaheb Bhausaheb Thorat (Congress)

232. Sangli – Dhananjay Alias Sudhir Hari Gadgil (BJP)

233. Sangola – Shahajibapu Rajaram Patil (Shiv Sena)

234. Satara – Bhonsle Shivendrasinh Abhaysinhraje (BJP)

235. Savner – Kedar Sunil Chhatrapal (Congress)

236. Sawantwadi – Deepak Vasantrao Kesarkar (Shiv Sena)

237. Shahada – Rajesh Udesing Padvi (BJP)

238. Shahapur – Daulat Bhika Daroda (NCP)

239. Shahuwadi – Vinay Vilasrao Kore (Savkar) (Jan Surajya Shakti)

240. Shevgaon – Monica Rajeev Rajale (BJP)

241. Shindkheda – Jaykumar Jitendrasinh Rawal (BJP)

242. Shirala – Mansing Fattesingrao Naik (NCP)

243. Shirdi – Vikhe Patil (BJP)

244. Shirol – Rajendra Shamgonda Patil (Yadravkar) (Independent)

245. Shirpur – Kashiram Vechan Pawara (BJP)

246. Shirur – Ashok Raosaheb Pawar (NCP)

247. Shivadi – Ajay Vinayak Choudhari (Shiv Sena)

248. Shivajinagar – Siddharth Anil Shirole (BJP)

249. Shrigonda – Pachpute Babanrao Bhikaji (BJP)

250. Shrirampur – Kanade Lahu Natha (Congress)

251. Shrivardhan – Aditi Sunil Tatkare (NCP)

252. Sillod – Abdul Sattar Abdul Nabi (Shiv Sena)

253. Sindkhed Raja – RAJENDRA BHASKARRAO SHINGANE (NCP)

254. Sinnar – Kokate Manikrao Shivajirao (NCP)

255. Solapur City Central – Shinde Praniti Sushilkumar (Congress)

256. Solapur City North – DESHMUKH VIJAYKUMAR SIDRAMAPPA (BJP)

257. Solapur South – Deshmukh Subhash Sureshchandra (BJP)

258. Tasgaon – Kavathe Mahankal – Sumanvahini R.R. (Aba) Patil (NCP)

259. Teosa – Yashomati Chandrakant Thakur (Congress)

260. Thane – Kelkar Sanjay Mukund (BJP)

261. Tirora – Vijay Bharatlal Rahangdale (BJP)

262. Tuljapur – Ranajagjitsinha Padmasinha Patil (BJP)

263. Tumsar – Karemore Raju Manikrao (NCP)

264. Udgir – Bansode Sanjay Baburao (NCP)

265. Ulhasnagar – Ailani Kumar Uttamchand (BJP)

266. Umarga – Chougule Dnyanraj Dhondiram (Shiv Sena)

267. Umarkhed – Namdev Jayram Sasane (BJP)

268. Umred – Raju Devnath Parwe (Congress)

269. Uran – Mahesh Baldi (Independent)

270. Vadgaon Sheri – Sunil Vijay Tingre (NCP)

271. Vaijapur – BOrnare Ramesh Nanasaheb (Shiv Sena)

272. Vabdre East – Zeeshan Baba Siddique (Congress)

273. Vandre West – ASHISH BABAJI SHELAR (BJP)

274. Vasai – Hitendra Vishnu Thakur (Bahujan Vikas Aaghadi)

275. Versova – Bharati Lavekar (BJP)

276. Vikhroli – Raut Sunil Rajaram (Shiv Sena)

277. Vikramgad – Bhusara Sunil Chandrakant (NCP)

278. Vile Parle – Alavani Parag (BJP)

279. Wadala – Kalidas Nilkanth Kolambkar (BJP)

280. Wai – Makrand Laxmanrao Jadhav (Patil) (NCP)

281. Wani – SANJIVREDDY BAPURAO BODKURWAR (BJP)

282. Wardha – Pankaj Rajesh Bhoyar (BJP)

283. Warora – Dhanorkar Pratibha Suresh (Congress)

284. Washim – Lakhan Sahadeo Malik (BJP)

285. Worli – Aaditya Thackeray (Shiv Sena)

286. Yavatmal – Madan Madhukar Yerawar (BJP)

287. Yevla – Chhagan Bhujbal (NCP)

Maharashtra voted for a new 288-member Assembly on October 21. Acording to the Election Commisssion of India, the state saw a voter turnout of 61.13%, a dip from the 63.20% in 2014.

Get live Stock Prices from BSE and NSE and latest NAV, portfolio of Mutual Funds, calculate your tax by Income Tax Calculator, know market’s Top Gainers, Top Losers & Best Equity Funds. Like us on Facebook and follow us on Twitter.

Next Stories
1Ellenabad Election Result 2019 LIVE: Abhay Chautala wins family bastion for fourth straight term
2Narnaund Election Results 2019 LIVE: JJP’s Ram Kumar Gautam defeats Congress’s Captain Abhimanyu by over 12,000 votes
3Adampur Election Results 2019 LIVE: Kuldeep Bishnoi retains seat for fourth consecutive term, wins by over 29,000 votes