Gujarat Election 2022: Full List of BJP, Congress, AAP candidates and constituencies going to polls in Phase 2 | The Financial Express

Gujarat Election 2022: Full List of BJP, Congress, AAP candidates and constituencies going to polls in Phase 2

Gujarat Election Phase 2,Candidates and Constituencies: While the BJP and AAP have fielded candidates in all 93 seats which are going to polls in the second phase of polls, the Congress has nominated candidates in 90 seats, while in three seats it had entered into a pre-poll alliance with the Nationalist Congress Party (NCP).

Gujarat Election 2022: Full List of BJP, Congress, AAP candidates and constituencies going to polls in Phase 2
Gujarat Election Candidates Phase 2: People cast their votes during the first phase of Gujarat state legislature elections in Limbdi. (AP Photo/Ajit Solanki/File)

Gujarat Election 2022: Gujarat goes to polls for the second phase of elections spread across 14 districts of north and central Gujarat, including Ahmedabad, Vadodara and Gandhinagar, on December 5, the results of which will be known on December 8. A total of 833 candidates are in fray for the second phase of polls in the state, where the BJP has been ruling for the last 27 years. The main contenders in the high-octane battle are the Bharatiya Janata Party (BJP), its traditional contender Congress, and third player Aam Aadmi Party (AAP).

Also Read | Gujarat Election 2022 Phase 2 Live Updates: Polling begins; fate of 833 candidates across 93 Assembly seats to be decided

While the BJP and AAP have fielded candidates in all 93 seats which are going to polls in the second phase of polls, the Congress has nominated candidates in 90 seats, while in three seats it had entered into a pre-poll alliance with the Nationalist Congress Party (NCP). However, the NCP candidate from the Devgadh Baria assembly seat Gopsinh Lavar withdrew his nomination on the last day of withdrawal of candidature for the second phase of polls on November 21, leaving the seat empty.

Key candidates and constituencies in the second phase of elections include Ghatlodia Assembly seat from where incumbent Chief Minister Bhupendra Patel is contesting, Minister of Health and Family Welfare Rushikeshbhai Patel contesting from Visnagar, BJP’s Hardik Patel contesting from Viramgam, BJP leader Alpesh Thakor contesting from Gandhinagar South, Congress candidate Jignesh Mevani fighting from Viramgam, and AAP’s state vice-president Bhemabhai Chaudhary nominated from Deodar Assembly seat in Banaskantha district, among others.

Here’s the full list of Constituency District BJP, Congress, AAP candidates:

  1. Vav (Banaskantha) – Swarpuji Thakor vs Geniben Thakor vs Dr Bhim Patel
  2. Tharad (Banaskantha) Shankarbhai Chaudhary vs Gulabsinh Rajput vs Virchandbhai Chelabhai Chavda
  3. Dhanera (Banaskantha) – Bhagwanjibhai Chaudhary Nathabhai Patel vs Suresh Devda
  4. Danta (ST) (Banaskantha) – Ladhubhai Parghi vs Kantibhai Kharadi vs MK Bombadiya
  5. Vadgam (SC) (Banaskantha) – Manibhai Vaghela vs Jignesh Mevani vs Dalpat Bhatiya
  6. Palanpur (Banaskantha) – Ankitebhai Thakar vs Mahesh Patel vs Ramesh Nabhani
  7. Deesa (Banaskantha) – Praveen Mali vs Sanjaybhai Rabari vs Dr Ramesh Patel
  8. Deodar (Banaskantha) – Keshaji Chauhan vs Shuvaji Bhuriya vs Bhemabhai Choudhary
  9. Kankrej (Banaskantha) – Kiratsingh Vaghela vs Amrut Thakor vs Mukesh Thakkar
  10. Radhanpur (Patan) – Lovingji Thakor vs Raghubhai Desai vs Lalji Thakor
  11. Chanasma (Patan) – Dilipkumar Thakor vs Dineshbhai Thakor vs Vishnubhai Patel
  12. Patan (Patan) – Rajulben Desai vs Dr Kiritkumar Patel vs Lalesh Thakkar
  13. Sidhpur (Patan) – Balvansingh Rajput vs Chandanji Thakor vs Mahendra Rajput
  14. Kheralu (Mahesana) – Sardarsinh Chaudhary vs Mukeshbhai Desai vs Dinesh Thakor
  15. Unjha (Mahesana) – Kiritbhai Patel vs Arvind Amratlal vs Urvish Patel
  16. Visnagar (Mahesana) – Rushikeshbhai Patel vs Kirit Patel vs Jayantilal M. Patel
  17. Bechraji (Mahesana) – Sukhaji Thakor vs Bhopaji Thakor vs Sagar Rabari
  18. Kadi (SC) (Mahesana) – Karshanbhai Solanki vs Pravinbhai Parmar vs HK Dabhi
  19. Mahesana (Mahesana) – Mukesh Patel vs PK Patel vs Bhagat Patel
  20. Vijapur (Mahesana) – Ramanbhai Patel vs Dr Chaursinh Chavda vs Chiragbhai Patel
  21. Himatnagar (Sabarkantha) – VD Jhala vs Kamleshkumar Patel vs Nirmalsinh Parmar
  22. Idar (SC) (Sabarkantha) – Ramanlal Vora Ramanbhai Solanki vs Jayantibhai Parnami
  23. Khedbrahma (ST) (Sabarkantha) – Ashwinbhai Kotawal vs Tushar Choudhary vs Bipin Gameti 
  24. Prantij (Sabarkantha) – Gajendrasinh Parmar vs Bahecharasingh Rathod vs Alpesh Patel
  25. Bhiloda (ST) (Arvalli) – Poonamchand Baranda vs Raju Parghi vs Rupsing Bhagoda
  26. Modasa (Arvalli) – Arvalli Bhikhubhai Parmar vs Rajendrasinh Thakor vs Rajendrasinh Parmar
  27. Bayad (Arvalli) – Bhikhiben Parmar vs Mahendra Vaghela vs Chunnibhai Patel
  28. Dahegam (Gandhinagar) – Balrajsinh Chauhan vs Vakhatsingh Chauhan vs Suhag Panchal
  29. Gandhinagar North (Gandhinagar) – Ritaben Thakor vs Virendrasinh Vaghela vs Mukesh Patel
  30. Gandhinagar South (Gandhinagar) – Alpesh Thakor vs Dr Himanshu Patel vs Dolat Patel
  31. Mansa (Gandhinagar) – Jayantbhai Patel vs Babusinh Thakor vs Bhaskar Patel
  32. Kalol (Gandhinagar) – Bakaji Thakor vs Baldev Thakor vs Kantiji Thakor
  33. Viramgam (Ahmedabad) – Hardik Patel vs Lakhabhai Bharwad vs Amarsinh Thakor
  34. Sanand (Ahmedabad) – Kanubhai Patel vs Ramesh Koli vs Kuldeep Vaghela
  35. Ghatlodia (Ahmedabad) – Bhupendra Patel vs Amee Yagnik vs Vijay Patel
  36. Vejalpur (Ahmedabad) – Amitbhai Thakar Rajendra Patel vs Kalpesh Patel Bholabhai
  37. Vatva (Ahmedabad) – Babu Singh Jadhav vs Balvant Gadhavi vs Bipin Patel 
  38. Ellis Bridge (Ahmedabad) – Amibhai Shah vs Bhiku Dave vs Paras Shah
  39. Naranpura (Ahmedabad) – Jitendrabhai Patel vs Sonalben Patel vs Pankaj Patel
  40. Nikol (Ahmedabad) – Jagdishbhai Vishvakarma vs Ranjit Barad vs Ashok Gajera
  41. Naroda (Ahmedabad) Dr Payalben Kukrani vs Meghraj Dodwani (NCP) vs Omprakash Tiwari
  42. Thakkarbapa Nagar (Ahmedabad) – Kanchanben Rabadiya vs Vijaykumar Brahmabhatt vs Sanjay Mori
  43. Bapunagar (Ahmedabad) – Dineshsinh Kushwah Himmatsinh Patel vs Rajeshbhai Dixit
  44. Amraiwadi (Ahmedabad) – Dr Hansmukhbhai Patel vs Dharmendra Patel vs Vinay Gupta
  45. Dariapur (Ahmedabad) – Kaushikbhai Jain vs Gyasuddin Shaikh vs Taj Qureshi
  46. Jamalpur-Khadia (Ahmedabad) – Bhushanbhai Bhatt vs Imran Khedawala vs Harun Nagori
  47. Maninagar (Ahmedabad) – Amulbhai Bhatt vs CM Rajput vs Vipulbhai Patel
  48. Danilimada (SC) (Ahmedabad) – Nareshkumar Vyas vs Shailesh Parmar vs Dinesh Kapadia
  49. Sabarmati (Ahmedabad) – Dr Harshadbhai Patel vs Dinesh Mahida vs Jasvant Thakor
  50. Asarwa (SC) (Ahmedabad) – Darshnaben Vaghela vs Vipul Parmar vs JJ Mevada
  51. Daskroi (Ahmedabad) – Babubhai Patel vs Umedi Zala vs Kiram Patel
  52. Dholka (Ahmedabad) – Kiritsinh Dabhi vs Ashwin Rathod vs Jattuba Gol 
  53. Dhandhuka (Ahmedabad) – Kalubhai Dabhi vs Harpal Chudasma vs Captain Chandubhai Bamroliya
  54. Khambat (Anand) – Maheshbhai Raval vs Chirag Patel vs Arun Gohil
  55. Borsad (Anand) – Ramanbhai Solanki vs Rakendrasinh Parmar vs Manish Patel
  56. Anklav (Anand) – Gulabsinh Padhiyar vs Amit Chavda vs Gajendra Singh
  57. Umreth (Anand) – Govindbhai Parmar vs Jayantbhai Ramanbhai Patel (NCP) vs Amrishbhai Patel
  58. Anand (Anand) – Yogeshbhai Patel vs Kanti Sodhaparmar vs Girish Shandilya
  59. Petlad (Anand) – Kamlesh Patel vs Dr Prakash Parmar vs Arjun Bharwad
  60. Sojitra (Anand) – Vipulbhai Patel vs Punambhai Parmar vs Manubhai Thakor
  61. Matar (Kheda) – Kalpeshbhai Parmar Sanjaybhai Patel vs Lalji Parmar
  62. Nadiad (Kheda) – Pankajbhai Desai Dhruval Patel vs Harshad Baghela
  63. Mehmedabad (Kheda) – Arjunsinh Chauhan Juvansinh Gadabhai vs Pramodbhai Chauhan
  64. Mahudha (Kheda) – Sanjaysinh Mahida Indersinh Parmar vs Ravjibhai Somabhai Vaghela
  65. Thasra (Kheda) – Yogendrasinh Parmar Kantibhai Parmar vs Natwarsinh Rathod
  66. Kapadvanj (Kheda) – Rajeshkumar Zala Kantibhai Dabhi vs Manubhai Patel
  67. Balasinor (Mahisagar) – Mansinh Chauhan Ajitsinh Chauhan vs Udeysinh Chauhan
  68. Lunawada (Mahisagar) – Jigneshkumar Sevak Gulab Singh vs Natwarsinh Solanki
  69. Santrampur (ST) (Mahisagar) – Kuberbhai Dindor Gendalbhai Damor vs Parvat Vagodia Fauji
  70. Shehra (Panchmahals) – Jethabhai Ahir vs Khatubhai Pagi vs Takhatsinh Solanki
  71. Morva Hadaf (ST) (Panchmahals) – Nimishaben Suthar vs Snehlataben Khant vs Banabhai Damor
  72. Godhra (Panchmahals) – Chandrasinh Raulji vs Rashmitaben Chauhan vs Rajesh Patel Raju
  73. Kalol (Panchmahals) – Fatehsinh Chauhan vs Prabhat Singh vs Dinesh Baria
  74. Halol (Panchmahals) – Jaydrathsinhi Parmar vs Anishbhai Bariya vs Bharat Rathva
  75. Fatepura (ST) (Dahod) -Rameshbhai Katariya vs Raghu Machar vs Govind Parmar
  76. Jhalod (ST) (Dahod) – Mahesh Bhuriya vs Dr Mitesh Garasiya vs Anil Garasiya
  77. Limkheda (ST) (Dahod) – Shaileshbhai Bhabhor vs Ramesh Gondaliya vs Naresh Punabhai Bariya
  78. Dahod (ST) (Dahod) – Kanaiyalal Kishori vs Harshadbhai Ninama vs Dinesh Muniya 
  79. Garbada (ST) (Dahod) – Mahendrabhai Bhabhor vs Chandrikaben Baraiya vs Shaileshbhai Kanubhai Bhabhor
  80. Devgadh Baria (Dahod) – Bachubhai Khabad vs Bharat Vakhala
  81. Savli (Vadodara) – Ketanbhai Inamdar vs Kuldeepsinh Raulji vs Vijay Chavda
  82. Vaghodia (Vadodara) Ashwinbhai Patel vs Satyajitsinh Gaekwad vs Gautam Rajput
  83. Dabhoi (Vadodara) Shaileshbhai Mehta vs Balkishan Patel vs Ajitbhai Parshotamdas Thakor
  84. Vadodara City (SC) (Vadodara) – Manishaben vs Vakil Gunvantrai Parmar vs Jigar Solanki
  85. Sayajiganj (Vadodara) – Keyur Rokadiya vs Amee Ravat vs Swejal Vyas
  86. Akota (Vadodara) Chaitanya Desai vs Rutvik Joshi vs Shashank Khare
  87. Raopura (Vadodara) – Balkrishna Shukla vs Sanjay Patel vs Hiren Shirke
  88. Manjalpur (Vadodara) – Yogesh Patel vs Tashvin Singh vs Vinay Chavan
  89. Padra (Vadodara) Chaitanyasinh Zala vs Jashpalsinh Padhiyar vs Sandeep Singh Raj
  90. Karjan (Vadodara) Akshaykumar Patel vs Pritesh Patel vs Paresh Patel
  91. Chhota Udaipur (ST) (Chhota Udepur) Rajendrasinh Rathva vs Sangramsinh Rathwa vs Arjun Rathva
  92. Jetpur (ST) (Chhota Udepur) Jayantibhai Rathwa vs Sukhrambhai Rathwa vs Radhika Amarsinh Rathva
  93. Sankheda (ST) (Chhota Udepur) Abesingh Tadvi vs Dhirubhai Chunilal vs Ranjan Tadvi

Also Read: Gujarat Elections 2022: Full list of BJP candidates and their constituencies

The first phase of Gujarat elections covering 89 Assembly constituencies across 19 districts was held on December 1, in which 788 candidates were in fray. The voter turnout in the first phase was recorded at 63.14 per cent, down from 66.75 per cent in the 2017 Gujarat elections. In the last elections, in the 182-member Gujarat Assembly, the ruling BJP secured 99 seats, Congress 77 seats and Others won six seats.

Get live Share Market updates and latest India News and business news on Financial Express. Download Financial Express App for latest business news.

First published on: 04-12-2022 at 10:04 IST